Közel tízezer embert rúg ki a Nokia, Elop leépít.
Érdekes dolog ez. Rengetegen, rengetegszer megírták már, hogy a Nokia annak idején késve/egyáltalán nem reagált az iPhone megjelenésére 2007-ben, hanem továbbra is a Symbiant erőltették, majd, miután importálták Stephen Elop-ot a Microsofttól, ő könnyedén keresztülvitte, hogy a Nokia okostelefonjain Windows Phone 7 és annak utódai fussanak, elhagyva végre a Symbiant, és félúton kidobva a MeeGo-t, ami egy borzasztó erőteljesnek kinéző rendszer volt, csak persze elkésett. Ki akarna még egy újabb szoftverboltot szemmel követni? (Igaz, hogy mondjuk a Sony még mindig megengedi magának azt a luxust, hogy a Playstationból, PSPből, okostelefonokból összeszedett vásárlói adatokat ne fésülje össze egyetlen boltba)
Tavaly októberben megjelentek az első ilyen Nokiák (ekkor nekem már fél éve volt WP7-es telefonom, egy Omnia 7, imádom), kiderült, hogy eladtak a Lumiákból kétmilliót egy negyedév során. Közben az Apple elpasszol 35 millió iPhone-t (és sok iPadet), a Lumiát relatív bukásként könyvelik el, részvények esni kezdenek.
Februárban többezres leépítés (erősen érintett a komáromi gyár, ami szinte a rendszerváltás óta létezik), majd mostantól tízezres karcsúsítás, eladják a Vertut (ami önmagában volt egy vicc.... kivéve, ha megnézzük a Toyota és a Lexus viszonyát), cél egymilliárd eurót megspórolni a bérköltségeken. Minden megy Ázsiába.
A Bloomberg híre, hogy a Nokia piaci értéke összességében tízmilliárd euró alá csökkent. Mi lesz most?
Most jön el Elop igazi ideje, aktiválódik a bele rejtett alvó program. Elérik, hogy az okostelefon-részleget (meg a hozzávalókat, pl. a Nokia Mapsot) leválasszák, azt a Microsoft felvásárolja (megtehetik, van negyvennyolcmilliárd dollárnyi szabad pénzük, ami csak áll, de fialni nem fial; most vették meg a Yammert, ami lényegében egy közösségi háló cégen belül, és nagyon-nagyon erősen, pl. Magyarországon is nyomulnak a felhőalapú Office-szal, meg az oktatási célú csomagjaikkal), és akkor eljön a leszámolás ideje, onnantól fogva a Microsoft és az Apple legalábbis a mobiltelefon-piacon párhuzamba lesz állítható: mindkettejüknek majdhogynem korlátlan mennyiségű készpénz áll rendelkezésükre, mindkettejüknek van befolyása a saját hardverre, és ne felejtsük el, hogy az MS-nek van már tapasztalata ezen a téren (az Xbox második generációja darálta le szépen a Playstation egyeduralmát játékkonzolilag).
Félreértés ne essék, bár nem mondhatom magam elfogulatlannak, viszont izgatottan várom, mi lesz ebből.