HTML

Trollbarlang

Windows és kitüremkedések, filmek, könyvek, buzulás.

Friss topikok

Címkék

auróra (1) ballmer (1) batman (1) bomba (1) elbocsátás (1) film (1) google (1) gyurma (1) kettlebell (1) microsoft (1) Microsoft (1) Nokia (1) okoskodás (2) pusztító (1) rant (1) sport (1) surface (1) tablet (1) TDKR (1) Címkefelhő

Microsoft Surface

2012.06.19. 04:05 trolleádor

No, megvolt a Surface sajtóbemutatója.

No nem a rendes Surface-é, amiért ölni is képes lennék, ha tolhatnám rajta a Civ 4-et:

 Nem, ehelyett inkább ezt:

 

Egy tablet, ami érintőképernyő mellett kap majd billentyűzetet is.

Az a helyzet, hogy amióta kijött az iPad, mindenki próbálja túlszárnyalni, amit Jobs és Ive alkotott: lettek netbookok, ultrabookok, hibridek, mint az Asus Transformer vagy a Dell Duo. Amit azonban az iPad sikere megmutatott, az egyszerű (azon kívül, hogy Apple terméket vásárolni ): az ember szereti megfogni az interneteket, a kezében tartani, és a kis mancsával basztatni. Nem billentyűzettel, hiába van benne beépített trackpad.

Node lássuk, hogy a Wired meg a wp7 szerint mi történt:

Egy lényegében tökéletes titokban tartott eseményről van szó. A helyszín a Milk Studios, és a jelenlevők, bár tudták, hogy Microsoft eseményre jönnek, nagyrészt mégis MacBookokkal szerelkeztek fel.

 

Ballmer kezd. Arról beszél, hogy világszerte egymilliárd számítógépen fut Windows, hogy a szerverektől a mobiltelefonokig mindenen fut, mennyire rugalmas és sokoldalú. Használja az ökoszisztéma szót, és végülis igaza van, ha nem is a mai értelemben. Azt mondja, hogy az új Windows 8 újraértelmezi a szórakoztatást, lehetővé teszi, hogy a tartalmakat mindenhonnan el lehessen érni. Ahhoz azonban, hogy a szoftver fejlődjön, a hardvernek is ott kell lennie, és egymást húznák előre. Ebben jó az Apple.

A helyzet az, hogy imádom a Microsoft Windows 7-et és a Windows Phone-t. Amikor azonban Ballmer arról beszél, hogy a szoftver húzza előre a hardvert, sorban jut eszembe Billgécc 640K-s mondása, boldogult EMS-buherálások config.sys-ben és autoexec.bat-ban, és hogy egyes PC-s barátaim negyed-félévente cserélik a videokártyát a gépükben, Win-reinstall inkluzíve.

Ballmer tesz egy nagyon fontos megjegyzést, mikor megemlíti, hogy az Xbox (pontosabban a 360) a legsikeresebb hardvertermékük. Ez a bizonyíték (a red ring o'death-től eltekintve), hogy a cég képes arra, hogy hardvert gyártson jó minőségben. Végülis sikeresebb a Playstationnél, és a Kinecttel tovább nyújtották az eszköz élettartamát (már csak ezért is volt valószínűtlen, hogy kizárólag Xbox-továbbgondolás lesz az itt bejelentett termék, pláne, ha tablet: emlékezzünk csak, a WiiU-t milyen zajos "siker" fogadta), úgyhogy az önbizalom meg kellett, hogy legyen a gyártáshoz.

Én egyébként csendben várom, hogy a MS bejelentse a sajátmárkás Win8-telefont...vagy felvásárolja a Nokiát.

A lényeg, hogy a Win8-hoz új hardver dukál. És ez a Surface.

Jön Steven Sinofsky, aki gondolom a termékfejlesztésért felel. Az egyik első mondata: ez egy olyan PC, amely egyben nagyszerű tablet, és egy olyan tablet, amely egyben nagyszerű PC is. Itt lehet elkezdeni aggódni, holott arról van szó, hogy itt tér el jelentősen az Apple (és klónjai), valamint a Microsoft álláspontja. Apple-ék az iPadet egy nagyra nőtt iPhone-ként képzelik el, más nem magyarázza, hogy nem OS X, hanem iOS került rá. Sőt, a Mac App Store óta, és pláne az új WWDC-s képek és beszámolók tanúsága szerint az OS X is kezd iOS-es lenni.

A Microsoft ezzel szemben a tabletet egy zsugorított PC-ként képzeli el. Valószínűleg ezért ragaszkodik ahhoz, hogy az ARM-verzió mellett, amely csak a Metro-s felületet futtatná, legyenek Intel-alapú táblagépek is, amelyek teljes értékű Windows-t futtatnak, ahogy az itt látható:

 

 

Az, hogy melyik szempont fog győzni, kiderül. Jelen pillanatban borzasztó túlerőben vannak a nagyranőtt-telefon-hívők.

Lényegre: méreteket tekintve az eszköz 10,6 hüvelyk átmérőjű képernyővel bír majd, és 9,3 milliméter vastag lesz, kicsit nehezebben, mint fél kiló. Később kiderül majd, hogy ez az ARM-os verzió, az intel 90 deka, és pár milliméterrel vastagabb, összesen 14 mm lesz, plusz azt hívják majd Surface for Windows 8 Pro-nak.

Beépített támaszt kap - minek? úgyis a kezemben fogom majd, nem? Nembaj, Steve szerint nekem ez jár. Gorilla Glass az üvege, és jár hozzá egy mágneses fedlap, amit ha kihajtunk, tadaaa:

 

 

Billentyűzet. Tegyük fel, hogy akarnám. De a billentyűzet lényegében csak egy fedlap (valami három milliméter vastag), ez azt jelenti, hogy nem tartja meg magát a tabletet (ezt az állításomat támasztja alá (#badpun) az állvány is).... következésképpen laptopként már megbukott, hiszen csak valami sima felületen lehet majd használni, ölben pl. nem.

Lesz hozzá digital ink bevitel, és adnak hozzá tollat is, ami, ha nem kell, mágnesesen az oldalához tapad. Kúl, de az enyém el fog veszni.

Megmutatják, miben különbözik az ARM-os verziótól az inteles (nagy kavarás lesz ebből, érzem). Cleartype képernyő, olyan pixelsűrűséggel, hogy az egyes képpontokat a szem nem tudja megkülönböztetni egymástól... (hol hallottam már ezt?) 1080p, azaz fullHD lesz az a ClearType. immár 17 mm vastag fedlapostul, Ivy Bridge procival, viszont fut rajta a fotosop meg a Lightroom.

Jön Panas Panay, aki arról beszél, hogy az eszközt speciálisan Win8-ra fejlesztették, hogy a hardver elhalványuljon, csak a felhasználót szolgálja. Ez jól hangzik, az én telefonomon működik is (mikor hogy), kiderül, hogy tableten ez hogy megy majd, remélem, nem lesz vörös kör meg kék halál sem.

Rizsa, hogy a TypeCover mennyire királyság (hét réteget sajtoltak egybe, világ legérzékenyebb billentyűzete - ezek nem értenek egyet az Apple post-PC-felfogásával). Magnézium ház, mindenki látja már ránézésre is, hogy micsoda jó minőség.

Végre, kézzelfogható információ. Az ARM-os eszköz 32 és 64 gigás háttértárral jön majd, a Pro pont kétszer ennyikkel. Árról nem esett szó, csak annyi, hogy versenyképes, pedig nem lett volna rossz (bár borítékolhatóan nem két forintba kerül majd a kisebbik ARM sem), ami viszont aggasztóbb, hogy arról sem, meddig bírják a cuccok egy feltöltéssel.

Zárórizsa, és a szerencsések ki is próbálhatják. Mindenki másnak meg íme egy Surface-reklám:

 

Összefoglalva: nem láttam magát a keynobemutatót, csak két blogot olvastam. Észrevételeim:

  1. Miért nem valami durvábban sajtónyilvános eseményen csinálta meg ugyanezt a Microsoft? Erre persze adódik, hogy most így E3 után minden hírre ugranak az olvasók.
  2. A Microsoft valóban hisz abban, hogy a tablet valójában egy zsugorított PC. A 2010 óta újra létező tabletpiac ezt másképp látja. A Microsoft egyszer már legyőzött egy óriást, nem is olyan rég, az Xbox-szal. A kérdés, hogy másodjára sikerül-e, ha sem a Live, sem a Bing nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Olvastam valahol, hogy a nagy online cégek is generációkra vannak osztva, és felfogásuk, eredendő hozzáállásuk miatt nem lehetnek sikeresek a korábbi generációs cégek a későbbiek területén (a Microsoft a kereséseknél, a Google a közösségi oldalakban, a Facebook a....jövedelemtermelésben?). Kérdés, hogy mi a helyzet hardverfronton.
  3. Miért nincsen ár - nagybetűkkel, Steve mögé kivetítve -, miért nincs akkuidő - jó példával illusztrálva, pl. "kibír egy Gyűrűk Ura-maratont" -, és miért nincs megjelenési idő? A "hamarosan", az kevés. Ha a másik Steve azt mondta április negyedikén, hogy huszonhatodikán a bótokba', az emberek megőrültek, készültek rá. Ez hol maradt? A termék láthatóan készen van, nemde?

A Surface tehát a felszínen jónak tűnik, kérdés, hogy mi rejlik a felszín alatt.

utóirat: igazán kényelmes, hogy Jobsot, Ballmert és a Surface csapat főnökét is Steve-nek hívják. A Microsoft ezt is másolná?

Szólj hozzá!

Címkék: microsoft okoskodás ballmer tablet surface

A bejegyzés trackback címe:

https://trollbarlang.blog.hu/api/trackback/id/tr564597352

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása